Operacje plastyczne a koronawirus

Pandemia przewróciła dotychczasowe życie do góry nogami. Jej straszne skutki są odczuwalne dla wielu ludzi i to na wielu płaszczyznach. Wprowadzono wiele ograniczeń również w placówkach ochrony zdrowia, które bez wątpienia utrudniają funkcjonowanie wielu Polakom. Czy taki stan rzeczy dotyczy również klinik chirurgii plastycznej?

Operacje plastyczne a koronawirus

W przypadku tego rodzaju zabiegów wiele się nie zmieniło. Pacjent, który chce poddać się operacji musi wykonać wymaz z nosa i gardła w kierunku Covid – 19. Kliniki pozostają otwarte i wbrew pandemii, liczba operacji plastycznych rośnie. To ciekawe zjawisko zauważyło wielu chirurgów, którzy rożnie interpretują tę sytuację.

Być może za decyzją poddania się zabiegowi stoi fakt, że w wielu pacjentów jest zmuszonych pracować zdalnie, a to sprzyja rekonwalescencji w domu. Okres przejściowy można spędzić w domowym zaciszu - bez większych komplikacji, związanych z pracą i stresem.

Każdy zabieg operacyjny wpływa na obniżenie odporności organizmu – to kolejny powód, dla którego pacjenci decydują się na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej w czasie pandemii. Bez konieczności opuszczania domu, nie narażają się na kontakt z rożnego typu wirusami.

>> Dołącz do naszej grupy na Facebook

Istnieją jednak przypadki, w których odnotowano spadek liczby wykonywanych zabiegów. Koordynator zabiegów w jednej z bydgoskich klinik potwierdził, że spadła liczba zabiegów, ale tylko w przypadku pacjentów z zagranicy. Odwołują zaplanowane wcześniej zabiegi, ponieważ w ich kraju obowiązują zakazy lotów.

Polacy nie wydają pieniędzy na podróże, więc poddają się operacjom plastycznym.

Taki wniosek wysnuł chirurg plastyczny dr Sankowski Andrzej w wywiadzie dla Money.pl. Sytuacja finansowa wielu Polaków uległa pogorszeniu w związku z utratą pracy z powodu koronawirusa, jednak nie wszyscy na tym tracą. Ci, którzy oszczędzali na wakacje i nie mogą na nie pojechać – wydadzą je na operacje.

Wzrost liczby zabiegów może być także skutkiem przekładania terminów. Na początku pandemii masowo odwoływano zaplanowane wizyty, bez informacji kiedy zabiegi miałyby się odbyć. Na początku maja sytuacja się zmieniła i oprócz „nowych” pacjentów, którzy czekają w kolejce, aby położyć się na stole operacyjnym, dołączyli do nich pacjenci umówieni jeszcze przed wybuchem epidemii.

Liczba operacji plastycznych rośnie, ale za granicą

Zauważalny jest znaczny wzrost popytu na korekty nosa, liftingi i powiększanie ust.
Dr Rod J.Rohrich, chirurg z kliniki w Teksasie, w rozmowie z BBC, wspomniał o nadmiernej liczbie pacjentów chętnych na operacje plastyczne.

„To co się dzieje nie jest normalne. Moglibyśmy przez sześć dni w tygodniu operować od rana do wieczora jeśli tylko dalibyśmy radę. To jest niesamowite”

Zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania operacji plastycznych

I tu można spokojnie powiedzieć, że wiele się nie zmieniło. Kliniki chirurgii plastycznej były wyczulone na przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa jeszcze przed pandemią. Pacjenci, którzy przychodzą na zabiegi, mają dodatkowo mierzoną temperaturę i wypełniają odpowiednie formularze, jak już wcześniej wspomnieliśmy, w niektórych klinikach trzeba mieć ważny wymaz z nosa i gardła, którego wynik musi być oczywiście negatywny.

Lekarze wyposażeni są w fartuchy jednorazowe, przyłbice i maseczki. Poczucie bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki stało się priorytetem.

Wzrost operacji plastycznych bez wątpienia jest skutkiem ubocznym lockdownu. Wiele osób doszło do wniosku, że jest to po prostu idealny moment i należy go wykorzystać. Pacjenci dochodzą do siebie w domu i mogą w pełni wyzdrowieć w swoim tempie.

A. S.

Dr Grzegorz Turowski
Kościuszki 229, Galeria Libero (poziom 2), 40-600 Katowice

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Lśnij w noc sylwestrową! Najskuteczniejsze zabiegi upiększające
Wejście w 2021 bez urodowych bolączek i kompleksów jest jeszcze możliwe. Staw im czoła i wkrocz w...
Operacje plastyczne a koronawirus
Pandemia przewróciła dotychczasowe życie do góry nogami. Jej straszne skutki są odczuwalne dla...
Botoks Party, czyli połączenia świetnej zabawy i profesjonalnych zabiegów upiększających
O botoksie pisaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego serwisu. Jest to jeden z...
Sprawdź, jak może wyglądać Twoje ciało po zmianach
Operacjom plastycznym coraz częściej poddają się kobiety, które chcą poprawić nie tylko swój wygląd...
Infografika: Najpopularniejsze operacje plastyczne w 2013 roku
Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (American Society of Plastic Surgeons) opublikowało...