Zwalczajmy otyłość – skutecznie

Zwalczajmy otyłość – skutecznie

Otyłość uważana jest za jedno z zagrożeń cywilizacyjnych rozwiniętych społeczeństw. Na choroby z nią związane zapada coraz więcej i – co gorsza – coraz młodsze osoby.

Schorzenia takie jak: cukrzyca typu II, choroby układu ruchu, nadciśnienie tętnicze, zawał serca i mózgu, wylew, zwyrodnienia kręgosłupa, kamica żółciowa, żylaki kończyn dolnych, a także większe tendencje do nowotworów stają się teraz tak powszechne, że nawet nie dziwią. Prognozy są jasne - jeśli nie wprowadzimy radykalnych zmian do naszego obecnego stylu życia, otyłość może w niedalekiej przyszłości przybrać rozmiary epidemii.

Najbardziej powszechna jest otyłość brzuszna, która rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie zwłaszcza wśród ludzi młodych. Stresująca pogoń za sukcesem zawodowym, siedzący tryb życia, jazda samochodem zamiast spacerów, niezdrowe i nieracjonalne odżywianie się, brak czasu na aktywność ruchową na świeżym powietrzu – to wszystko są czynniki sprzyjające powolnej destrukcji naszego organizmu.
Również pod względem psychologicznym bycie otyłym może negatywnie określać nasz wizerunek i wywoływać uczucie niepokoju, niską samoocenę, a w rezultacie nawet depresję.
Otyłość może być dziedziczna, niemniej jednak to styl życia determinuje, jak zmieniają się geny. Należy bowiem pamiętać o jednym: otyłość jest spowodowana przede wszystkim nadmiernym i nieregularnym spożywaniem pokarmów oraz brakiem codziennej aktywności fizycznej.

Do tej pory zostało opracowanych wiele metod, pomagających w zrzuceniu nadwagi.
Można je podzielić na cztery kategorie:

  • chirurgiczne leczenie otyłości – zmniejszenie żołądka za pomocą opaski;
  • metody niechirurgiczne, m.in. zakładanie balonów żołądkowych;
  • środki farmakologiczne;
  • diety i programy ćwiczeń fizycznych, które opierają się na kontroli spożywanych kalorii i witamin.

Jeżeli chcemy zmniejszyć swoją wagę, dieta jest przydatna, a nawet konieczna, ale rzadko jest skuteczna sama w sobie. Dieta oparta na środkach farmakologicznych powinna być w ogóle wykluczona, ponieważ - pozbawiona nadzoru lekarskiego - nierzadko bywa tragiczna w skutkach. Jedyną możliwością jest traktować dietę farmakologiczną jako część składową długoterminowego leczenia, pod ścisłym nadzorem lekarza.
Dlatego w przypadku osób, których wskaźnik BMI przekracza 30, lekarze zalecają założenie balona żołądkowego. Dzięki opracowanemu przez ekspertów programowi odchudzania przy pomocy balona żołądkowego, pacjenci mają szansę odniesienia prawdziwego sukcesu. Zmniejszając swoją wagę, zmieniają jednocześnie błędne nawyki żywieniowe oraz styl życia.
Jest to nieoperacyjny zabieg, który polega na umieszczeniu w żołądku pacjenta balonika wykonanego ze specjalnego, odpornego na działanie soków żołądkowych materiału, który następnie wypełniać można solą fizjologiczną lub powietrzem – mówi pionier tego typu zabiegów, który w 1986 roku przeprowadził pierwszą implantacja balonu żołądkowego w Polsce, lekarz chorób wewnętrznych doktor n. med. Jacek Butkiewicz, wykonujący zabiegi w Szczecińskiej Klinice Chirurgii Plastycznej Artplastica.
Balon umieszczany jest na końcu endoskopu i przez przełyk wprowadzany do żołądka, gdzie zostaje napełniony płynem lub powietrzem. W ten sposób balon wypełnia w znacznej części żołądek, powodując uczucie sytości.
Do niedawna – mówi doktor Butkiewicz - jedynym rodzajem balonów dostępnych na naszym rynku były balony wypełnione płynem, ale już teraz Pacjenci mają możliwość wyboru. Od niedawna wprowadziliśmy w naszej Klinice balony powietrzne, które już od lat są stosowane na Zachodzie, a które są o wiele lepiej przyswajalne przez Pacjentów nie powodując takich dolegliwości (mdłości, wymioty) jak w przypadku balonów wodnych.
Sukcesem francuskiej grupy ekspertów jest produkt ważący niecałe 30 g (dla porównania balon wypełniony płynem waży 600 g), dzięki czemu efekty uboczne implantacji zostały zredukowane aż o 80 %. Na chwilę obecną Klinika Artplastica w Szczecinie, w której pracuje doktor Butkiewicz, jest jedynym ośrodkiem medycznym w Polsce wykorzystującym balony powietrzne Heliosphere® BAG.

Jednak włożenie balonu to nie wszystko. Wiele zależy od pacjenta. Dlatego Artplastica zorganizowała cały zespół ekspertów czuwających nad pomyślnym przebiegiem programu odchudzania u swoich pacjentów zatrudniając do pomocy, na wzór amerykański, psychologa oraz dietetyka. Pracują oni z pacjentem, udzielając wskazówek, jak zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, a tym samym gruntownie przebudować swój styl życia, aby osiągnąć zamierzony cel: utratę masy ciała oraz jej stabilizację.
Jeżeli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń żywieniowych, osiągnięte rezultaty będą niewielkie – mówi Grażyna Małgorzata Podlaszewska, która wchodzi w skład ekspertów Kliniki i jest jednocześnie dietetykiem i koordynatorem ds. żywienia w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. Trzeba wyrobić w sobie nowe odruchy żywieniowe i prowadzić zdrowy styl życia.
Według doktora Butkiewicza średni spadek masy ciała u osób z zaimplantowanym balonem to ok. 20 % wagi początkowej. W 2006 roku XI Światowa Konferencja Międzynarodowej Federacji ds. Leczenia Otyłości, mająca swoje doroczne spotkanie w Sydney w Australii, wykazała iż średnia utrata masy ciała przy zastosowaniu balona powietrznego wynosi aż 35 kg w czasie 6-miesięcznego okresu implantacji.

Wnioski nasuwają się same: program leczenia otyłości z balonem jest zdecydowanie skuteczny. Jest to zabieg obciążony stosunkowo niewielkim ryzykiem, nie wymaga okresu rekonwalescencji oraz, co istotne, jest pełni odwracalny.

Więcej informacji na ten temat:

Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej
www.artplastica.pl

Zobacz klinikę Artplastica w naszej bazie

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Lipoliza iniekcyjna – jak działa i czy warto?
Lipoliza iniekcyjna to nowoczesny sposób na pozbycie się miejscowo zlokalizowanej tkanki...
Jak żyć po liposukcji?
Liposukcja jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, który powinien być traktowany jako metoda...
Własny tłuszcz. Sposoby na jego wykorzystanie
Tkanka tłuszczowa to nasz wróg. Ciągle szukamy sposobów na pozbycie się jej nadmiaru. Stosujemy...
Liposukcja. Fakty i mity
Liposukcja zwana także lipoplastyką jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu usunięcie...
W walce z nadwagą: Implantacja balonika żołądkowego
„Kiedy jest się grubym, nic się nie chce. Spada samoocena, wychodząc do miasta myśli się niemal...