Jak żyć po liposukcji?

Liposukcja jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, który powinien być traktowany jako metoda modelowania sylwetki a nie metoda odchudzania. Ryzyko powikłań jest stosunkowo niewielkie a powrót do domu następuje zazwyczaj 1-2 doby po zabiegu.

Jak żyć po liposukcji?

Zabieg liposukcji daje natychmiastowe efekty ale ich utrzymanie wymaga odpowiedniego postępowania w okresie rekonwalescencji.

Odsysanie tłuszczu stosowane jest, kiedy zawodzą takie sposoby, jak dieta, aktywność fizyczna czy masaże. Nieestetyczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej może być także związane z budową anatomiczną konkretnego pacjenta.

Każde miejsce, które zostało poddane liposukcji wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy pamiętać, że liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym. Widoczne efekty dają silną motywację do dbania o odpowiednią dietę i ćwiczenia.

Zabieg liposukcji nie może być wykonany u osób, które mają cukrzycę, problemy z krzepnięciem krwi, schorzenia nerek czy przy chorobach przewlekłych.

Zaraz po zabiegu:

  • odczucie bólu i dyskomfortu
  • możliwe odciekanie płynu tkankowego
  • wypływające płyny mogą być zabarwione krwią
  • przy obszernej liposukcji widoczne małe rany

Jakie obowiązki spoczywają na osobie poddanej liposukcji?

1. Obowiązek noszenia ubrania uciskowego
Zaraz po zabiegu zostaje założona bielizna uciskowa, która pełni ważną rolę w procesie modelowania ciała i gojenia się. Przez pierwszą dobę po zabiegu nie powinno się ściągać bielizny uciskowej.

Zalecane jest stosowanie bielizny uciskowej nawet do pół roku od zabiegu. Bielizna uciskowa w pierwszych tygodniach zapobiegnie krwiakom i jest jak najbardziej funkcjonalna i wygodna.

2. Masaże po zabiegu
Kwestia wykonywania masaży po zabiegu jest sporna. Jedni lekarze twierdzą, że masaże są niezbędne i należy je wykonywać specjalnym wałkiem, systematycznie 3 razy dziennie po 20 sekund. Inni zabraniają tego rodzaju ingerencji. Masaż przyspiesza powrót do zdrowia i daje lepszy efekt kosmetyczny.

3. Ruch po zabiegu
Jeśli zabieg był wykonywany w znieczuleniu ogólnym powinno się rozpocząć ćwiczenia kończyn dolnych. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu zakrzepów we krwi.

4. Dieta
Po zabiegu liposukcji należy stosować dietę, która pozwoli nam utrzymać efekty zabiegu. Niestety jest to rygorystyczna dieta.

Zabiegi liposukcji są często stosowaną metodą również ze względu na szybkość powrotu do normalnego funkcjonowania. Warto jednak przeznaczyć kilka dni na regenerację organizmu, gdyż każda interwencja chirurgiczna jest dla niego obciążeniem i stresem.

Warto pamiętać, że liposukcja zmienia nasze życie i zmusza do utrzymywania diety i systematycznych ćwiczeń. Ceny liposukcji kształtują się w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi. Zaczynają się od 3 tysięcy złotych.

Dr Grzegorz Turowski
Kościuszki 229, Galeria Libero (poziom 2), 40-600 Katowice

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Lipoliza iniekcyjna – jak działa i czy warto?
Lipoliza iniekcyjna to nowoczesny sposób na pozbycie się miejscowo zlokalizowanej tkanki...
Jak żyć po liposukcji?
Liposukcja jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, który powinien być traktowany jako metoda...
Własny tłuszcz. Sposoby na jego wykorzystanie
Tkanka tłuszczowa to nasz wróg. Ciągle szukamy sposobów na pozbycie się jej nadmiaru. Stosujemy...
Liposukcja. Fakty i mity
Liposukcja zwana także lipoplastyką jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu usunięcie...
Liposukcja kawitacyjna
Liposukcja kawitacyjna jest zabiegiem odbywającym się bez ingerencji skalpela. Operacja uważana...