Ginekomastia - czyli powiększone piersi u mężczyzn

Zabieg ginekomastii cieszy się dużą popularnością wśród mężczyzn. Znajduje się na czwartym miejscu w rankingu operacji plastycznych wykonywanych przez panów.

Ginekomastia - czyli powiększone piersi u mężczyzn

Zabieg ginekomastii cieszy się dużą popularnością wśród mężczyzn. Znajduje się na czwartym miejscu w rankingu operacji plastycznych wykonywanych przez panów.

Co to jest ginekomastia?

Problem ginekomastii, czyli nadmiernego  rozrostu męskich piersi dotyka zarówno młodych chłopców, jak i starszych mężczyzn. Nie jest to choroba ale raczej symptom, który wskazuje na zaburzenia hormonalne.

Nazywana jest piersią kobiecą u mężczyzn. Może się objawić w wyniku czynników fizjologicznych oraz patologicznych. Następuje na skutek rozrostu trzech lub oczywiście którejś z tkanek: gruczołowej, tłuszczowej, włóknistej. Zdarza się to przeważnie w okolicach sutków. Występować może ginekomastia jednostronna lub obustronna. 

Przyczyny ginekomastii

Ginekomastia może powstać jako zmiana zwykła (fizjologiczna) lub chorobliwa (patologiczna). Przerost piersi najogólniej rzecz ujmując wywołują substancje naturalne i sztuczne o działaniu estrogennym (takim jak hormony żeńskie) oraz jeden z hormonów przysadki - prolaktyna. 

Najczęstszą usuwalną przyczyną ginekomastii są:

  • leki stosowane w celach dopingowych, leki o działaniu estrogennym, 
  • niedobór hormonów męskich; czyli hipogonadyzm lub andropauza,
  • marskość wątroby, niedoczynność tarczycy i cała grupa innych ciężkich chorób, 
  • piwo i inne składniki pokarmowe o działaniu estrogennym,
  • nadmiar hormonów żeńskich.

Jak sobie radzić z tym problemem?

Na szczęście chirurgia plastyczna daje możliwość szybkiego i relatywnie niedrogiego rozwiązania tego problemu. Na konsultacji chirurg musi wykluczyć ewentualne występowanie u konkretnego pacjenta tych nielicznych rodzajów ginekomastii, które powodują wyłączenie możliwości kosmetycznego jej leczenia i skierowanie pacjenta do lekarza innej specjalizacji.

Zabieg operacyjny wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj od 1 do 1,5 godziny. Sposób postępowania chirurgicznego w przypadku ginekomastii jest uzależniony między innymi od przyczyn jej występowania oraz od jej wielkości. Zabieg przeprowadza się u zdrowych mężczyzn w każdym wieku. Najlepsze rezultaty uzyskuje się kiedy skóra jest jędrna i dobrze napięta. 

Jeżeli mamy do czynienia z ginekomastią gruczołową to operujemy z cięcia około otoczkowego brodawki lub w fałdzie piersiowym i usuwamy nadmiar gruczołu sutkowego. W ginekomastii tłuszczowej wykonujemy zabieg odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Po zabiegu ginekomastii pacjent przez 24 godziny pozostaje w klinice. Ewentualnych dolegliwości bólowych można się pozbyć środkami przeciwbólowymi. Zasinienie i opuchlizna po zabiegu ustępuje po kilku dniach. Przez okres około miesiąca zazwyczaj należy stosować opatrunek uciskowy. 

Dr Grzegorz Turowski
Kościuszki 229, Galeria Libero (poziom 2), 40-600 Katowice

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Ginekomastia - czyli powiększone piersi u mężczyzn
Zabieg ginekomastii cieszy się dużą popularnością wśród mężczyzn. Znajduje się na czwartym miejscu...
Implanty jąder
Rak jąder dotyka głównie mężczyzn między 15 a 35 rokiem życia, rzadziej starszych i często prowadzi...
Pogrubienie penisa
Mężczyźni stanowią już blisko 30% pacjentów gabinetów chirurgii plastycznej i tak jak kobiety...
Piękno zarezerwowane wyłącznie dla kobiet?
Piękno nie jest zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. W miarę upływu wieków mężczyźni zaczęli inaczej...
Medycyna estetyczna mężczyzn
Chirurgia estetyczna mężczyzn wyszła już z cienia taniej sensacji. Nie powalają nikogo informacje...