Ginekomastia - czyli powiększone piersi u mężczyzn
Zabieg ginekomastii cieszy się dużą popularnością wśród mężczyzn. Znajduje się na czwartym miejscu w rankingu operacji plastycznych wykonywanych przez panów.

Zabieg ginekomastii cieszy się dużą popularnością wśród mężczyzn. Znajduje się na czwartym miejscu w rankingu operacji plastycznych wykonywanych przez panów.
Co to jest ginekomastia?
Problem ginekomastii, czyli nadmiernego rozrostu męskich piersi dotyka zarówno młodych chłopców, jak i starszych mężczyzn. Nie jest to choroba ale raczej symptom, który wskazuje na zaburzenia hormonalne.
Nazywana jest piersią kobiecą u mężczyzn. Może się objawić w wyniku czynników fizjologicznych oraz patologicznych. Następuje na skutek rozrostu trzech lub oczywiście którejś z tkanek: gruczołowej, tłuszczowej, włóknistej. Zdarza się to przeważnie w okolicach sutków. Występować może ginekomastia jednostronna lub obustronna.
Przyczyny ginekomastii
Ginekomastia może powstać jako zmiana zwykła (fizjologiczna) lub chorobliwa (patologiczna). Przerost piersi najogólniej rzecz ujmując wywołują substancje naturalne i sztuczne o działaniu estrogennym (takim jak hormony żeńskie) oraz jeden z hormonów przysadki - prolaktyna.
Najczęstszą usuwalną przyczyną ginekomastii są:
- leki stosowane w celach dopingowych, leki o działaniu estrogennym,
- niedobór hormonów męskich; czyli hipogonadyzm lub andropauza,
- marskość wątroby, niedoczynność tarczycy i cała grupa innych ciężkich chorób,
- piwo i inne składniki pokarmowe o działaniu estrogennym,
- nadmiar hormonów żeńskich.
Jak sobie radzić z tym problemem?
Na szczęście chirurgia plastyczna daje możliwość szybkiego i relatywnie niedrogiego rozwiązania tego problemu. Na konsultacji chirurg musi wykluczyć ewentualne występowanie u konkretnego pacjenta tych nielicznych rodzajów ginekomastii, które powodują wyłączenie możliwości kosmetycznego jej leczenia i skierowanie pacjenta do lekarza innej specjalizacji.
Zabieg operacyjny wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj od 1 do 1,5 godziny. Sposób postępowania chirurgicznego w przypadku ginekomastii jest uzależniony między innymi od przyczyn jej występowania oraz od jej wielkości. Zabieg przeprowadza się u zdrowych mężczyzn w każdym wieku. Najlepsze rezultaty uzyskuje się kiedy skóra jest jędrna i dobrze napięta.
Jeżeli mamy do czynienia z ginekomastią gruczołową to operujemy z cięcia około otoczkowego brodawki lub w fałdzie piersiowym i usuwamy nadmiar gruczołu sutkowego. W ginekomastii tłuszczowej wykonujemy zabieg odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Po zabiegu ginekomastii pacjent przez 24 godziny pozostaje w klinice. Ewentualnych dolegliwości bólowych można się pozbyć środkami przeciwbólowymi. Zasinienie i opuchlizna po zabiegu ustępuje po kilku dniach. Przez okres około miesiąca zazwyczaj należy stosować opatrunek uciskowy.