Hymenoplastyka - odtworzenie błony dziewiczej

Rekonstrukcja błony dziewiczej to zabieg z zakresu ginekologi plastycznej. Wśród Pań interesujących się tym zabiegiem są głownie kobiety, które utraciły dziewictwo wbrew swojej woli lub z powodów etnicznych, kulturowych czy religijnych.

Hymenoplastyka - odtworzenie błony dziewiczej

Niektóre Panie chcą po prostu sprawić radość swojemu partnerowi i powtórzyć z nim ceremoniał nocy poślubnej. Kolejnym powodem, dla którego wykonuje się zabieg jest niedorozwój błony dziewiczej. Medycyna odnotowuje coraz więcej takich przypadków. Warto tutaj wspomnieć, że zabieg nie jest wykonywany u Pań, które urodziły dziecko.

Chirurgi intymna jest coraz bardziej popularna w Polsce. Decydując się na zabieg hymenoplastyki należy pamiętać o długotrwałej rekonwalescencji, a także o konieczności przestrzegania zasad higieny po zabiegu, które pozwolą uniknąć infekcji.

Błona dziewicza ma postać cienkiego fałdu błony śluzowej u wejścia do pochwy. Zbudowana jest z włókien kolagenowych i alastynowych. Sama budowa jest uzależniona jest od wielu czynników, np. wrodzonych czy wpływu hormonów.

U większości dziewcząt błona dziewicza pozostaje nienaruszona aż do pierwszego stosunku płciowego, lecz czasem może nie być w pełni wykształcona lub zostać uszkodzona jeszcze przed podjęciem aktywności seksualnej. Niewiele osób wie, że stosunek płciowy nie jest jedyną możliwą drogą przerwania błony dziewiczej. Do pęknięcia błony dziewiczej może dojść na skutek niektórych ćwiczeń, urazów, masturbacji, wypadku oraz nieprawidłowej aplikacji tamponu.

W momencie defloracji, czyli rozerwania błony dziewiczej, dochodzi zwykle do krwawienia. Czasem utracie dziewictwa towarzyszy niewielki ból. 

Zabieg hymenoplastyki

Wbrew pozorom, zabieg nie opiera się na całkowitym odtworzeniu błony dziewiczej, a na zszyciu fałdów jej pozostałości a dokładnie na sfałdowaniu śluzówki, naciągnięciu jej i połączeniu. Zabieg trwa około godziny a jego koszt waha się od 3000 zł do 4500 zł.

Operacja błony dziewiczej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Na życzenie pacjentki można skorzystać ze znieczulenia ogólnego, ale w tym wypadku wymagane są dodatkowe badania takie jak:

  • grupa krwi, morfologia, OB
  • ogólne badanie moczu
  • elektrolity
  • EKG z opisem
  • RTG klatki piersiowej
  • Antygen HBS, HIV, HCV
  • glikemia na czczo

Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np. Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów. Najkorzystniejszym terminem do odtworzenia błony dziewiczej jest 7-15 dzień cyklu.

Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki i nie wymaga hospitalizacji. Pacjentka opuszcza klinikę tego samego dnia.

Jaki jest efekt hymenoplastyki?

Błona nie zawsze zostaje odtworzona w całości mimo tego partner odnosi wrażenie obecności błony dziewiczej (tzn. opór, lekkie krwawienie przy stosunku).

W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk rany ustępuje po ok. 2- 4 dniach. Współżycie można rozpocząć kilka tygodni po zabiegu, do całkowitego rozpuszczenia się szwów.

Dr Grzegorz Turowski
Kościuszki 229, Galeria Libero (poziom 2), 40-600 Katowice

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Powiększanie punktu G
Chirurgia plastyczna miejsc intymnych cieszy się coraz większą popularnością. Potwierdzają to...
Hymenoplastyka - odtworzenie błony dziewiczej
Rekonstrukcja błony dziewiczej to zabieg z zakresu ginekologi plastycznej. Wśród Pań interesujących...
Waginoplastyka - plastyka pochwy
Waginoplastyka (plastyka pochwy) jest zabiegiem z dziedziny kosmetoginekologii. To wbrew pozorom...
Kosmetoginekologia
Kosmetoginekologia to inaczej ginekologia estetyczna, dzięki której kobiety mogą dokonać korekty...
Labioplastyka - zmniejszenie warg sromowych
Zbyt duże lub niesymetryczne wargi sromowe mogą być nieestetyczne, sprawiać ból podczas wielu...