Powiększenie piersi - implanty piersiowe kontra przeszczep tłuszczu. Co wybrać?

Dzięki ekspresowemu rozwojowi chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej coraz częściej mówi się o alternatywach dla tradycyjnych zabiegów oraz rozwijaniu i doskonaleniu znanych już metod.

Powiększenie piersi - implanty piersiowe kontra przeszczep tłuszczu. Co wybrać?

Naukowcy od lat poszukują rozwiązań idealnych, które udoskonalą tę gałąź medycyny i doprowadzą do pojawienia się nowych możliwości, które dadzą pacjentkom komfort wyboru najodpowiedniejszego dla siebie zabiegu.

Powiększanie piersi to marzenie wielu kobiet i najczęściej wykonywana operacja chirurgii plastycznej na świecie, nic więc dziwnego, że to na nim skupiła się soczewka naukowców poszukujących alternatywy dla implantów piersiowych. Obecnie pacjentki klinik chirurgii plastycznych mogą wybrać między powiększaniem biustu za pomocą implantów oraz poprzez przeszczep tłuszczu w te okolice.

Debata na temat przewagi jednej metody nad drugą trwa od dłuższego czasu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest rozważyć, która z nich jest dla nas odpowiednia.

Wady i zalety każdej z metod operacyjnych przedstawia specjalista chirurgii plastycznej dr Grażyna Nasińska-Jurek ze szczecińskiej kliniki chirurgii plastycznej Artplastica.

dr Grażyna Nasińska-Jurek

Powiększenie piersi własną tkanką tłuszczową

Pełne piersi i wąska talia to sygnał młodości, płodności i zdrowia, nic więc dziwnego, że figura w kształcie klepsydry stała się ideałem kobiecej sylwetki. Współczesna chirurgia plastyczna daje możliwość modelowania sylwetki przy jednoczesnym zadbaniu o biust, jego ujędrnienie, powiększenie i jednoczesne zadbanie o skórę dekoltu i piersi. Jak każdy zabieg, również ten ma jednak swoje plusy i minusy.

- Za powiększeniem piersi własnym tłuszczem przemawia fakt, że jest to metoda w pełni fizjologiczna, naturalna, nie wymaga cięcia chirurgicznego. Rekonwalescencja po zabiegu jest lżejsza i krótsza niż po chirurgicznym powiększaniu piersi.

- Na efekty trzeba czekać. Aby rezultat zabiegu był satysfakcjonujący, tkanka tłuszczowa musi być przeszczepiana kilkukrotnie, ponieważ podczas jednego zabiegu możliwe jest podanie zaledwie 100 ml tłuszczu, co skutkuje niewielkim zwiększeniem objętości piersi. Aby uzyskać zauważalne powiększenie biustu sugerowana jest seria zabiegów.

- Nawet najlepszy specjalista chirurgii plastycznej nie ma wpływu na czas trwania rezultatu, jest on bowiem uzależniony od metabolizmu danej pacjentki, cech indywidualnych jej organizmu oraz trybu życia. W przeważającej większości przypadków w pierwszym roku po zabiegu operacyjnym wchłania się ok. 30% przeszczepionego tłuszczu, a w przypadku intensywnych ćwiczeń fizycznych bądź utraty wagi ta ilość może się zwiększyć. Ilość przeszczepionej tkanki, która pozostaje w piersiach po upływie kilku lat to od 30% do 80% pierwotnej ilości.

-Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa w piersiach zachowuje się tak samo, jak w innych rejonach ciała – organizm może się jej pozbyć wskutek diety, ćwiczeń bądź choroby. Należy wziąć pod uwagę możliwość jej nieregularnego wchłaniania się, a co za tym idzie asymetrii piersi.

- Zabieg powoduje zmiany bliznowate w tkankach, które w miarę upływu czasu mogą prowadzić do powstania mikrozwapnień. Rozróżnienie tego rodzaju zmian od tych, które powstają pod wpływem procesu nowotworowego jest możliwe jedynie na podstawie wykonania radiologicznej oceny lekarza. Problem ten nie występuje w przypadku powiększania piersi u kobiet po mastektomii. W tym szczególnym przypadku gruczoł jest usunięty, więc własny tłuszcz jest dobrą metodą uzupełniającą do operacji rekonstrukcyjnych bez ryzyka wywołania jakichkolwiek zwapnień. Użycie samej metody przeszczepu wymaga jednak powtórzeń, a powiększenie jest niewielkie – zwykle osiąga się o jeden rozmiar większą miseczkę. Dlatego też w większości przypadków nie stosuje się jej samodzielnie, natomiast jest to bardzo dobra metoda uzupełniająca do operacji rekonstrukcyjnej z ekspanderami.

Powiększenie piersi - implanty piersiowe kontra przeszczep tłuszczu. Co wybrać?

Przed i po operacji powiększenia piersi własnym tłuszczem. Zdjęcie: Artplastica

Implanty piersiowe

Implantacja piersi ma dłuższą tradycję niż przeszczep tkanki tłuszczowej: ich jakość, trwałość oraz bezpieczeństwo było badane przez FDA przez 3 dekady. Implanty różnego rodzaju, również piersiowe, są obecnie wypełniane zwartym, spoistym żelem, który jest nietoksyczny, całkowicie bezpieczny i niegroźny dla zdrowia kobiety.

- Pacjentki, które marzą o naturalnym efekcie operacji często interesują się przeszczepem tkanki tłuszczowej do piersi, sądząc że efekt będzie bardziej naturalny niż przy implantach piersi. Obecnie stosowane protezy piersiowe są jednak wyjątkowo różnorodne: żel, którym są wypełniane ma różną gęstość, dzięki czemu można wybrać protezy miękkie, które w dotyku sprawiają wrażenie naturalnych piersi.

- Do dyspozycji pacjentek są dziś różne kształty i typy implantów piersiowych. Producenci prześcigają się w ciągłym ich udoskonalaniu. Do wyboru są implanty anatomiczne oraz okrągłe. Te ostatnie nie przypominają starych typów, które charakteryzowały się sztucznym wyglądem. Obecnie piersi powiększone tego typu protezami mogą wyglądać bardzo naturalnie dzięki aż czterem typom projekcji.

- W dzisiejszych czasach implanty są w zdecydowanej większości przypadków wkładane pod mięsień, co przy odpowiednim rozmiarze implantu gwarantuje naturalny, długotrwały rezultat operacji.

Powiększenie piersi - implanty piersiowe kontra przeszczep tłuszczu. Co wybrać?

Przed i po operacji powiększenia piersi implantami. Zdjęcie: Artplastica

Materiał partnerski

Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej

Klinika Artplastica w ciągu ostatnich lat zdobyła wiele wyróżnień dotyczących jakości usług i higieny pracy... czytaj więcej.

Dr Grzegorz Turowski
Kościuszki 229, Galeria Libero (poziom 2), 40-600 Katowice

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Aquafilling bodyline - nowa metoda powiększania piersi
Wiele kobiet marzy o pięknym biuście. W większości przypadków, aby skorygować jego wady trzeba...
A może tak zmniejszyć piersi?
Operacje plastyczne i piersi – to niemal nierozerwalne skojarzenia. W końcu każda kobieta marzy o...
Powiększenie piersi - implanty piersiowe kontra przeszczep tłuszczu. Co wybrać?
Dzięki ekspresowemu rozwojowi chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej coraz częściej mówi się o...
Czy powiększenie piersi jest ryzykowne?
Chyba każda kobiety marzy o pięknych i jędrnych piersiach, stąd też operacje powiększania biustu...
Breform - Biustonosz, który nosi się pod skórą
Pojawiła się alternatywa dla tradycyjnych metod powiększania piersi, czyli Breform.