Kiedy zacząć myśleć o zabiegach medycyny estetycznej, a kiedy o chirurgii plastycznej?

Kiedy zacząć myśleć o zabiegach medycyny estetycznej, a kiedy o chirurgii plastycznej?

Chirurgia plastyczna służy nie tylko przywracaniu młodości, ale również poprawie estetyki i nie można powiedzieć, że jest ktoś za młody na skorzystanie z pomocy chirurga plastyka. Sztuką jest taki dobór metod by były jak najskuteczniejsze, a zarazem najmniej inwazyjne.

Profilaktyka starzenia się

Brzmi to dziwnie, a może nawet podejrzanie, ale zgodnie z zaleceniami doktora de Maio Mauricio możemy przeciwdziałać przedwczesnym oznakom starzenia.
Każdy z nas otrzymuje pewien bagaż predyspozycji związanych z posiadanymi genami. Obserwując matkę ojca lub któregoś z dziadków wybieramy tego, kto w nas dominuje fenotypowo. Najlepiej, gdy krewny jest tej samej płci, wówczas możemy spojrzeć na siebie po kilkudziesięciu latach. Tempo starzenia jest różnorodne u różnych osób i znalezienie okolicy, która szczególnie szybko wykazuje objawy starzenia umożliwi nam opóźnienie tych zmian w naszym przypadku. Siła genów jest duża, ale sposób życia i troska o urodę może dać nam szansę na opóźnienie i zmniejszenie nasilenia oznak starzenia organizmu. Wiele metod medycyny estetycznej może służyć takim celom, ale nie wtedy, gdy już mamy głębokie zmarszczki zniszczoną skórę czy wyraźne zwiotczenie tkanek. Regulując aktywność mięśni toksyną botulinową możemy opóźnić pojawienie się zmarszczek mimicznych szczególnie tych, które postarzają wyraźnie twarz naszych bliskich np. wokół ust czy tzw. lwich zmarszczek. Gdy medycyna estetyczna wchodzi w nasze życie zbyt późno efekty są nieporównywalnie gorsze i często chcemy oszukać naturę bez chirurgii, a to jest w wielu przypadkach i niemożliwe, i nieekonomiczne. Oczywiście nie twierdzę, że metody medycyny estetycznej są dla nastolatek, ale ok. 30 roku życia można już o nich pomyśleć.

W jakim wieku możemy rozpocząć operacje plastyczne?

Nie ma za młodego wieku dla operacji plastycznych jedynie estetycznych, które powinny być przeprowadzane po zakończeniu dojrzewania, a tym samym wzrostu tkanek. U kobiet jest to ok. 18 roku życia u mężczyzn ok. 21-23 r. ż.

Czy tylko medycyna estetyczna ma swoją rolę do spełnienia w młodym wieku? Jakie zabiegi korygujące wygląd są możliwe w młodym wieku?

Najczęściej wymieniane jest odstawanie uszu, ale jest to wada wrodzona, a ucho kończy wzrost dużo wcześniej, dlatego wykonuje się tą operacje już od 7 r.ż.

Korekcja nosa powinna być przeprowadzana po ukończeniu dojrzewania i wzrostu bo szczególnie u mężczyzn w tym okresie nos zmienia swój wygląd i wielkość.

Pamiętać należy o powiekach, które mogą być opadające albo pozbawione fałdu tarczkowego i obie te wady mogą być skorygowane przez zabieg operacyjny.

Dość częstą wadą ujawniającą się na dojrzałej twarzy są niedorozwoje środkowej części twarzy z wyraźnymi workami pod oczyma albo wyraźnymi „podbiciami” oczu. Do korekcji tego rodzaju problemów przeprowadzane są przez spojówkowe plastyki powiek dolnych oraz przeszczepy tkanki tłuszczowej lub implanty.

Unoszenie brwi w młodym wieku można wykonać przez stosowanie toksyny botulinowej lub nici unoszących brwi. Oczywiście można rozważyć endoskopowy lift czoła, ale wyniki są porównywalne z mniej inwazyjnymi metodami.

Czasami twarz nie ma odpowiednich zarysów w dolnej części, jest ciężka, żuchwa zlewa się z zarysem szyi z podwójnym podbródkiem i cofnięciem bródki. W takich przypadkach liposukcja szyi i dolnej części twarzy i przeszczep tkanki tłuszczowej lub implantu w okolicę bródki zmienią znacznie wygląd tzw. ciężkiej twarzy.
Modelowanie twarzy w młodym wieku przeszczepem tkanki tłuszczowej może dać naprawdę bardzo dobre rezultaty, a co najważniejsze długotrwałe. Można uwydatnić policzki lub tylko okolice jarzmowe, zmienić kontury żuchwy i bródki, powiększyć usta.

Czy możemy w młodym wieku modelować swoje ciało?

Oczywiście liposukcja modelująca w młodym wieku, z uwagi na elastyczność skóry, da nieporównywalnie lepsze wyniki niż w wieku dojrzałym. Możemy zmienić nieco typowość budowy gruszki czy jabłuszka oczywiście powinny to być wyłącznie zabiegi modelujące, bo takie dadzą najlepsze rezultaty.

Co do implantów piersi, to zdania są podzielone. Więcej jest zwolenników poczekania na ciążę i karmienie. Często lepiej poprawić wielkość biustu preparatami kwasu hialuronowego, a jeżeli wybieramy implanty powinny być wielkości fizjologicznej.

Obawa przed chirurgicznym leczeniem często prowadzi do nienaturalnych efektów i niebagatelnych obciążeń finansowych. To nieprawda, że dyplom lekarza czy stomatologa daje gwarancje prawidłowego stosowania metod medycyny estetycznej, krótkotrwały kurs nie da takich samych umiejętności, jak wieloletnia praktyka i wiedza specjalistyczna.

Dr Grażyna Nasińska-Jurek z Kliniki Chirurgii Plastycznej Artplastica.

Więcej informacji na ten temat:

Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej
www.artplastica.pl

Zobacz klinikę Artplastica w naszej bazie

Zdjęcie jest własnością ARTPLASTICA Sp. z o.o.

Beauty Group (dawniej Artplastica)
ul. Wojciechowskiego 7, 71-476 Szczecin

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Chrapanie to dolegliwość, bezdech to już problem!
Chrapanie to niezwykle popularna przypadłość, czasami wstydliwa, niemniej jednak bywa też...
Zabiegi botoksu, jak wybrać odpowiedni gabinet?
Zapewne każdy jest w stanie wymienić przynajmniej jeden defekt swojej urody, który chciałby...
Lift 4D – najnowsza technologia w służbie młodości
Skalpel, poważny zabieg, długa rekonwalescencja – tak kojarzy się dziś lifting. Na szczęście...
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Ten zabieg właściwie służy modelowaniu ust, choć wiele kobiet - szczególnie młodszych - decyduje...
Usta doskonałe? Nic prostszego
Powiększenie ust to zabieg niezwykle popularny, jednak czy jego nazwa oddaje w pełni specyfikę tej...