Chrapanie to dolegliwość, bezdech to już problem!

Chrapanie to niezwykle popularna przypadłość, czasami wstydliwa, niemniej jednak bywa też niebezpieczna i na to chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Chrapanie to dolegliwość, bezdech to już problem!

Diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń oddychania w czasie snu w postaci chrapania oraz bezdechu zajmuje się interdyscyplinarna medycyna snu.

Początkowym objawem jest chrapanie, przeważnie obecne przez wiele lat i wykazujące tendencję do nasilania. Z wiekiem, prowadzi ono do epizodów bezdechu w czasie snu, które predysponują do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w postaci zawałów mięśnia sercowego, udaru mózgu czy innych chorób ogólnoustrojowych.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń oddychania w czasie snu należy zapadanie się ścian górnych dróg oddechowych. Powoduje ono wzmożony opór dla przepływu powietrza, czego efektem jest chrapanie, a w sytuacji zupełnego zapadnięcia światła dróg oddechowych bezdech.
Zmniejszony przepływ powietrza może być spowodowany:

  • ograniczeniami anatomicznymi
  • otyłością i nadwagą
  • zaburzeniami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego

Badanie, które różnicuje nam pochodzenie tej patologii jest polisomnografia.

Jak wyglądają możliwości leczenia chrapania i bezdechu?

We współczesnym świecie zdominowanym przez media wiemy, głównie za pośrednictwem reklam, że istnieją środki farmakologiczne w postaci leków czy suplementów diety, które w swoich różnych mechanizmach działania mają za zadanie zmniejszyć objawy choroby. Należy podkreślić, że do chwili obecnej nie ma dużych wieloośrodkowych badań potwierdzających pozytywny efekt takiej terapii, a doświadczenie kliniczne pokazuje, że leki nie działają wcale lub efekt ich jest krótkotrwały.

Alternatywną metodą leczenia, choć trudną do akceptacji dla pacjenta jest użycie masek twarzowych, których zadaniem jest stałe utrzymywanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Wiąże się to z dużym dyskomfortem dla pacjenta, który musi przesypiać noc z założoną maską obejmującą usta i nos. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż jest to metoda leczenia, która nie eliminuje przyczyny powstania bezdechów, ale tylko jej skutek.

Jedynym możliwym sposobem eliminacji przyczyny chrapania i bezdechów poza klasyczną redukcją masy ciała jest chirurgia. I tutaj istotne znaczenie w tej dziedzinie odgrywa otolaryngologia skupiająca przede wszystkim swoją uwagę na leczeniu chirurgicznym w zakresie jam nosa, nosogardła oraz gardła.

Dzięki leczeniu chirurgicznemu mamy możliwość korekty wad anatomicznych w zakresie:

  • przegrody nosa,
  • małżowin nosowych,
  • podniebienia,
  • języczka,
  • łuków podniebiennych,
  • migdałków
  • języka

W zależności od złożoności problemu oferowane są obecnie zabiegi chirurgiczne metodą klasyczną, a także zabiegi redukcji objętości tkanek gardła metodą termoablacji (laser Fotona Spectro SP Touch).

Zabieg laserowy jest małoinwazyjny i daje dobre efekty lecznicze. Polega on na wzmocnieniu zapadających się tkanek w gardle, stanowiących przeszkodę w oddychaniu w czasie snu, z jednoczesnym usztywnieniem podniebienia miękkiego tak aby w czasie relaksacji mięśni w czasie snu, nie dochodziło do przymykania dróg oddechowych.

Grzegorz Jamro - Beauty Group

Beauty Group (dawniej Artplastica)
ul. Wojciechowskiego 7, 71-476 Szczecin

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Chrapanie to dolegliwość, bezdech to już problem!
Chrapanie to niezwykle popularna przypadłość, czasami wstydliwa, niemniej jednak bywa też...
Zabiegi botoksu, jak wybrać odpowiedni gabinet?
Zapewne każdy jest w stanie wymienić przynajmniej jeden defekt swojej urody, który chciałby...
Lift 4D – najnowsza technologia w służbie młodości
Skalpel, poważny zabieg, długa rekonwalescencja – tak kojarzy się dziś lifting. Na szczęście...
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Ten zabieg właściwie służy modelowaniu ust, choć wiele kobiet - szczególnie młodszych - decyduje...
Usta doskonałe? Nic prostszego
Powiększenie ust to zabieg niezwykle popularny, jednak czy jego nazwa oddaje w pełni specyfikę tej...