Czas na zmiany - nos?

Czas na zmiany - nos?

Z decyzją zmiany kształtu nosa należałoby poczekać do ukończenia 18 roku życia, ponieważ tego typu operacje przeprowadza się przed ostatecznym ukształtowaniem szkieletu kostnego. U dziewcząt jest to około 17 natomiast u chłopców 18 rok życia.

Przed operacją nosa

Pozostaje do zrobienia lista badań, która nie jest krótka a do podstawowych należą: morfologia, grupa krwi, poziom cukru, układ krzepnięcia, jak również RTG. Badania takie dobrze byłoby zrobić ok. 2 tygodnie przed zabiegiem. Narkoza wykonywana jest na czczo. Nie należy natomiast przyjmować preparatów, które rozrzedzają krew i mogą być przyczyną krwotoku np. aspiryna. Należy wziąć także pod uwagę fakt, że może się coś nie udać np. przy operowaniu zbyt mocnego garba, istnieje ryzyko, że nos będzie zapadnięty.

Operacja nosa

Zabieg jest przeprowadzany w narkozie i trwa ok. 1,5 godziny Chirurg wykonuje cięcie na słupku, nacina nos między dziurkami i wewnątrz na śluzówkach potem odwarstwia skórę od kości chrząstek, by była odsłonięta i widoczna cała konstrukcja nosa. Następnie poprzez wycięcie chrząstki nadaje kształt. Jeżeli nos ma być zwężany musi nadłamać blaszki kostne tak aby były bliżej siebie. Na operowany nos nakładana jest ponownie skóra i zszywana ze śluzówką. Jeżeli u pacjenta występuje skrzywienie kostne to na wstępie laryngolog np. prostuje przegrodę.

Po operacji nosa

Po zabiegu należy oddychać ustami, ponieważ do nosa wkładane są setony, które tamują krwawienie i wraz z zewnętrznym opatrunkiem tworzą sztywne rusztowania dla nosa. Ból nie powinien być odczuwalny zaraz po wybudzeniu z narkozy a na twarzy będą widoczne sińce, które za około tydzień powinny zniknąć. W pierwszym tygodniu po operacji należy darować sobie ćwiczenia, pochylanie się, prowadzenie pojazdów. Po siedmiu dniach nastąpi usunięcie szwów a przed tym zdjęcie opatrunku. Należy pamiętać w pierwszym miesiącu o niezwykle ważnych masażach i używaniu maści, mających na celu przywrócenie czucia w skórze i zmiękczenie blizny wewnątrz nosa..

Przeciwwskazania do operacji nosa

Przeciwwskazaniem do operacji jest anoreksja, ciążą (pierwszy trymestr) , jak również choroby nowotworowe i autoimmunologiczne. Nie operuje się także nosa w trakcie miesiączki. Za granicą, gdzie tego rodzaju operacje są wykonywane hurtowo powstała nawet klinika w Dallas, ratująca nosy po niezbyt udanych operacjach.

Ceny operacji nosa

Operacja nosa to wydatek rzędu 4-6 tys. w zależności od kliniki i miasta w którym jest przeprowadzana. Do tej ceny należy jeszcze dodać opłatę za anestezjologa ok. 150-200 zł, jak również opłaty za każdą konsultację przed i po 150-250 zł.

Źródło: www.operacje-plastyczne.pl

Dr Grzegorz Turowski
Kościuszki 229, Galeria Libero (poziom 2), 40-600 Katowice

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Zabiegi botoksu, jak wybrać odpowiedni gabinet?
Zapewne każdy jest w stanie wymienić przynajmniej jeden defekt swojej urody, który chciałby...
Lift 4D – najnowsza technologia w służbie młodości
Skalpel, poważny zabieg, długa rekonwalescencja – tak kojarzy się dziś lifting. Na szczęście...
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Ten zabieg właściwie służy modelowaniu ust, choć wiele kobiet - szczególnie młodszych - decyduje...
Najnowocześniejsze metody na odmłodzenie i wygładzenie skóry
Po co pokazywać swoje niedoskonałości, skoro medycyna estetyczna już dawno znalazła sposób na...