Młodsze spojrzenie: Korekcja powiek

Dobry krem pod oczy to już za mało? Nie pomagają też wizyty u kosmetyczki, a oczy każdego ranka wyglądają na zmęczone? Interwencja chirurga plastyka może przywrócić spojrzeniu młody wygląd.
Opis zabiegu
Operację powiek górnych można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci znoszą zabieg bezboleśnie. Polega ona na wycięciu skóry powiek i jeśli to potrzebne, usunięciu powstałych przepuklin tłuszczowych. Następnie chirurg zszywa skórę i nakleja niewielki opatrunek z cienkich plastrów – oko można otwierać zaraz po operacji. Zabieg trwa od 40 minut do godziny. Szwy zdejmowane są po pięciu dniach.
Dla kogo
Zabieg może być wykonany u osób u których obserwuje się nadmiar skóry na powiekach, która przeszkadza w nakładaniu makijażu, ogranicza pole widzenia, powoduje uczucie ciężkości powiek. Objawy te często obserwuje się w wieku 40-50 lat.
Przygotowanie
Przed zabiegiem należy wykonać badania krwi: morfologię i koagulogram, co pozwoli ocenić, czy nie ma zaburzeń krzepnięcia. Na dwa tygodnie przed operacją nie powinno przyjmować się niektórych leków (np. aspiryny, polopiryny), które zmniejszają krzepliwość krwi, ponieważ mogą powstać
krwiaki i gojenie jest gorsze. Na operacje warto wziąć ciemne okulary – przydadzą się po zabiegu.
Przeciwwskazania
Operacji górnych powiek nie można wykonywać u osób przyjmujących na stałe doustne leki przeciwzakrzepowe. Przeciwwskazaniem są również choroby tarczycy, zespół suchego oka, choroby siatkówki. W przypadku chorób oczu należy skonsultować się z okulistą.
Po zabiegu
Po operacji przez pierwsze 3-4 dni należy unikać pracy przy komputerze, oglądania telewizji, czytania. Nadmierne wytężanie wzroku nasila obrzęki i przedłuża gojenie. Nakładanie makijażu możliwe jest po ok 7-10 dniach.
Dodatkowa pielęgnacja
Tuż po operacji warto stosować okłady schładzające na powieki, w domu można robić okłady z herbatki rumiankowej schłodzonej w lodówce. Często chirurg plastyk przepisuje krople do oczu zapobiegające sklejaniu się rzęs.
lek. med. Łukasz Ulatowski
– chirurg plastyk, chirurg ogólny, absolwent II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, członek Światowego i Europejskiego Stowarzyszenia Towarzystw Chirurgii Plastycznej. Jego droga do chirurgii plastycznej wiodła przez sześcioletnie szkolenie w zakresie chirurgii ogólnej. Zajmuje się mikrochirurgią. Wykonuje między innymi rekonstrukcje nerwów obwodowych, przenoszenie wolnych płatów tkankowych i rekonstrukcje piersi tkankami własnymi.
Zobacz także: Szpital Lux Med w naszym katalogu lekarzy