Waginoplastyka - plastyka pochwy

Waginoplastyka (plastyka pochwy) jest zabiegiem z dziedziny kosmetoginekologii. To wbrew pozorom standardowa operacja ginekologiczna. Przeprowadzana jest najczęściej u kobiet, które w wyniku ciężkich porodów doznały pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i krocza.

Waginoplastyka - plastyka pochwy

Problem ten dotyczy ponad 90 % kobiet, które urodziły w sposób naturalny. Często krocze jest specjalnie nacinane, by ułatwić poród i później dochodzi do jego zagojenia. Jednak wagina nie odzyskuje już pełnej sprawności i dlatego konieczne jest jej zwężenie, aby poprawić funkcjonalność pochwy i podnieść jakość życia seksualnego. Wiele kobiet po porodach odczuwa zmianę dotyczącą intymnej strony życia objawiającą się obniżeniem potrzeb seksualnych lub satysfakcji z pożycia seksualnego.

Na czym polega zabieg waginoplastyki?

Zabieg polega na zwężeniu pochwy i poprawie napięcia mięśni pochwy. Istotnym elementem operacji jest odpowiednie odtworzenie mięśni dna miednicy i usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy.

Do etapów tej operacji należą:

  • plastyka przedniej ściany pochwy
  • plastyka tylnej ściany oraz plastyka krocza

Zależnie od rozległości zmian wykonuje się tylko poszczególne etapy tej operacji plastycznej bądź też wszystkie etapy łącznie.

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy

Przed operacją

Najważniejszą kwestią jest konsultacja z lekarzem. Przed samym zabiegiem należy wykonać szereg badań. Oto one:

  • morfologia i grupa krwi
  • badanie ogólne moczu
  • koagulogram - APTT, INR, PT
  • EKG - po 40 roku życia
  • elektrolity
  • poziom cukru
  • antygen HB

Na 2 tyg. przed operacją nie wolno przyjmować leków takich jak: aspiryna i jej pochodne, wit. E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Poza tym na 3 dni przed zabiegiem należy ograniczyć palenie papierosów.

Przebieg operacji

Zabieg waginoplastyki trwa około 45 minut. Wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, a na życzenie pacjentki można użyć znieczulenia miejscowego i dożylnego. W okolicach wejścia do pochwy i na jej tylnej ścianie lekarz wykonuje nacięcie pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało wygląd zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Przy operacji używane są szwy rozpuszczalne. Po plastyce ściany pochwy lekarz wykonuję plastykę krocza. Uzyskane efekty to przede wszystkim zwężenie pochwy, co zmniejsza ryzyko infekcji narządu rodnego i znacząco poprawia jakość życia seksualnego. Operację waginoplastyki można połączyć z labioplastyką.

Czytaj więcej na temat labioplastyki: Labioplastyka - zmniejszenie warg sromowych

Po operacji

Po zabiegu waginoplastyki pacjentka najczęściej zostaje na noc w klinice, celem kontroli lekarskiej. Wizyta kontrolna powinna mieć miejsce około 7 dni po operacji. Całkowite zagojenie się rany następuje najczęściej po tygodniu, choć z aktywnością seksualną należy wstrzymać się przez około 4-6 tygodni.
Po zabiegu pacjentka odczuwa utrzymujący się ból, który łatwo można złagodzić lekami przeciwbólowymi. Higiena intymna powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu się i delikatnym osuszaniu szwów ręcznikiem papierowym poprzez dotyk.

Czytaj także:

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Powiększanie punktu G
Chirurgia plastyczna miejsc intymnych cieszy się coraz większą popularnością. Potwierdzają to...
Hymenoplastyka - odtworzenie błony dziewiczej
Rekonstrukcja błony dziewiczej to zabieg z zakresu ginekologi plastycznej. Wśród Pań interesujących...
Waginoplastyka - plastyka pochwy
Waginoplastyka (plastyka pochwy) jest zabiegiem z dziedziny kosmetoginekologii. To wbrew pozorom...
Kosmetoginekologia
Kosmetoginekologia to inaczej ginekologia estetyczna, dzięki której kobiety mogą dokonać korekty...
Labioplastyka - zmniejszenie warg sromowych
Zbyt duże lub niesymetryczne wargi sromowe mogą być nieestetyczne, sprawiać ból podczas wielu...